2023. október 14.

Átvágni vagy kerülni? Ez itt a kérdés – és a kutyák ismerik a választ!

English below

Képzeljük el a következő helyzetet: közvetlenül előttünk a csábító jutalom, azonban nem lehet a miénk, mert a hozzáférést akadály zárja el. Hogy a helyzet még frusztrálóbb legyen, az akadály átlátszó dróthálóból készült, így a pár centire levő jutalom remekül látható – a túloldalon! Mágnesként vonzza a tekintetet, de hiába – pusztán a vágyakozás nem segít megszerezni!

Nem véletlenül nevezik ezt a problémát „kerülési feladatnak”. Ahhoz, hogy az akadály mögött levő jutalomhoz férkőzzünk, előbb, bármilyen nehéz is, el kell távolodnunk ettől a „vizuális mágnestől”, míg csak el nem érjük az akadály távolabbi végét. Ott aztán befordulva, immár az akadályt megkerülve, visszatérhetünk a jutalomhoz. Diadal! A kerülés sikerre vezetett.

2023. október 13.

A méret számít

English below

A kis termetű kutyák akár kétszer olyan hosszú életet is élhetnek, mint nagyobb társaik. De vajon ez a méretkülönbség a viselkedés és a kognitív képességek tekintetében is befolyásolja a kutyák öregedését? Az ELTE Etológia Tanszék kutatói 15 000 kutya adatai alapján megállapították, hogy a nagyobb kutyáknál korábban, hét-nyolc éves kor körül kezdődik a viselkedéses öregedés, míg kisebb kutyáknál csak tíz-tizenegy éves korban, ugyanakkor nagyobb testű kutyáknál a hanyatlás üteme is lassabb, mint kisebb testűeknél.

Emellett a kutatás arra is rámutat, hogy bár nagyobb testű kutyák valamivel rövidebb ideig élnek, mint kisebb testű társaik, a kognitív egészségüket is tovább megőrzik, és kisebb mértékű kognitív hanyatlás fordul elő náluk.

A különböző fajtájú kutyák átlagos élettartama akár kétszeres különbséget is mutathat. Az óriás termetű kutyák átlagosan hét évig élnek, míg a kicsik tizennégy évig. A GeroScience című szaklapban megjelent tanulmányukban az ELTE Etológia Tanszék kutatói azt vizsgálták, hogyan függ össze a kutya mérete és az öregedési folyamata.

A kutatók több mint 15 000 kutya adatai alapján értékelték a különböző viselkedési jellemzők életkorral való változását, valamint a kutyák kognitív zavarainak előfordulását. Megvizsgálták, hogy a viselkedési és kognitív változások milyen életkorban kezdődnek, milyen gyorsan haladnak előre, és olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a kutya testmérete, fejformája és fajtatisztasága.

Az eredmények szerint a kutyák viselkedési és kognitív öregedése tíz és fél éves kor körül kezdődik, de az öregedés kezdete, valamint az öregedés sebessége függ a kutyák testméretétől. A harminc kilogrammnál nagyobb testsúlyú kutyáknál két-három évvel korábban kezdődik az életkorral összefüggő hanyatlás, de a hanyatlás üteme lassabb a kisebb testsúlyú kutyákhoz képest.

"A nagyobb testű kutyáknál a fizikai leépülés már korábban bekövetkezik, és a halmozódó betegségek, valamint az érzékszervi funkciók leépülése már jóval azelőtt ‘öregkori viselkedéshez’ vezet, hogy a szellemi hanyatlás megkezdődne" - magyarázta Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője.

Másrészt a körülbelül hét kilogrammnál kisebb testsúlyú kutyáknál több mint négyszer nagyobb gyakorisággal fordult elő az időskori kognitív hanyatlás, mint a nagyobb testűeknél.

Ez alátámasztja azt az elképzelést, hogy bár a nagyobb testű kutyák élettartama rövidebb, náluk a kognitív hanyatlás korlátozottabb mértékben jelentkezik. Váratlan eredmény, hogy a hosszú orrú kutyák, például az agarak, illetve a fajtatiszta kutyák esetében nagyobb a kockázata az időskori kognitív hanyatlás kialakulásának.



A tanulmány egyik legérdekesebb megállapítása az volt, hogy a gazdák hat éves koruk körül kezdték "öregnek" tekinteni kutyáikat, függetlenül a kutya méretétől vagy fajtatiszta státuszától. "A gazdák négy-öt évvel korábban nevezik öregnek a kutyájukat, mint amit a viselkedési adatok alapján várnánk. Lehet, hogy ebben az őszülés és alig észrevehető változások is szerepet játszanak" - mondta Kubinyi Enikő, a Szenior Családi Kutya Program vezetője.

Az új kutatás rávilágít arra, hogy a testméret nem csak a kutya várható élettartamát befolyásolja, hanem az öregedési pályáját, egészségi állapotát is.

A hatás ugyanakkor nem fokozatos, mivel csak a szélsőséges méretcsoportok, a nagyon kicsi (toy) és a nagyon nagy (óriás) kutyákra jellemző a határozottan eltérő öregedési pálya.

“Azoknak, akik kisebb méretű kutyát szeretnének, de nem akarják megkockáztatni, hogy idős korára esetleg súlyos mentális problémái legyenek, vagy nagyobb méretű kutyát szeretnének, de nem akarják megkockáztatni, hogy akár 7-8 évesen egészségügyi problémái legyenek, azoknak javasoljuk, hogy a tíz-harminc kilogrammos mérettartományból válasszon magának kedvencet.” - magyarázta Turcsán. “Eredményeink alapján ezek a kutyák maradnak a várható élettartamukhoz képest a leghosszabb ideig egészségesek.”

***
SIZE MATTERS: HOW BODY SIZE SHAPES DOGS' AGING PATTERNS

Smaller dogs may live twice as long life as their larger counterparts. But does this size difference also impact how dogs age in terms of behavior and cognitive abilities? Based on the data of 15,000 dogs, researchers from ELTE Eötvös Loránd University, Budapest, found that larger dogs experience an earlier onset of age-related decline (at around seven-eight years of age versus ten-eleven years in smaller dogs), but also a slower decline rate compared to smaller dogs. Additionally, the study also points out that, although larger dogs have somewhat shorter lifespans, they also maintain their cognitive health longer and experience a smaller degree of age-related decline than their smaller counterparts.

The average life expectancy of dogs varies more than two-fold between breeds, with giant dogs generally living to seven years and small dogs to fourteen. Purebreds also have a shorter life span than mixed breeds. However, little is known about how life expectancy is related to age-related behavioral and cognitive decline. In a study published in GeroScience, researchers from ELTE Eötvös Loránd University, Budapest, explored the intriguing connection between a dog's size and its aging process.

The researchers collected data from over 15,000 dogs and assessed the age trajectories of various behavioral characteristics and the prevalence of canine cognitive dysfunction. They investigated at what age the behavioral and cognitive changes start, how fast the changes progress, and also examined factors like the dog's body size, head shape, purebred status in relation to these age-related changes.

According to the results, behavioral and cognitive aging in dogs begin around ten and a half years of age, but the onset of aging, as well as the aging rate depend on the body size of the dogs. Dogs weighing over thirty kilogram (66 lbs) show an earlier onset of age-related decline by two-three years, but the rate of decline is slower compared to smaller dogs. “Larger dogs experience a physical breakdown at an earlier age, and the accumulating illnesses, and degradation in sensory functions leads to ‘old age behaviors’ long before their mental decline would begin.” - explained Borbála Turcsán, first author of the study.

On the other hand,


dogs weighing less than approximately seven kilogram (14 lbs) exhibited over four times higher prevalence of cognitive decline in old age than larger dogs, supporting the idea that although larger dogs have a shorter lifespan, they also experience a more limited degree of cognitive decline.

Unexpectedly, long-nosed (dolichocephalic) dogs, such as greyhounds, and purebreds have a higher risk of developing cognitive decline in old age compared to meso- and brachycephalic dogs and mixed-breeds.



One of the most interesting findings of the study was that owners started to consider their dogs "old" around the age of six, regardless of the size of the dog or its purebred status. "Owners consider their dogs “old’ four to five years earlier than would be expected from behavioral data. This may be due to graying and barely noticeable changes," explained Enikő Kubinyi, Head of the Senior Family Dog Project.

The new research highlights that body size not only influences a dog's life expectancy, but also its healthspan.

However, the effect is not gradual, as only extreme size groups, the very small (toy) or very large (giant) dogs have markedly different aging trajectories. “For those who want a smaller sized dog but do not want to risk severe mental health problems in old age or want a larger sized dog but do not want to risk physical health problems at 7-8 years of age, we recommend a dog from the 10-30 kg size range.” - explained Turcsán. “Based on our results, these dogs have a longer healthspan relative to their expected lifespan than their smaller and larger counterparts."