Az ELTE Etológia Tanszékén harminc évvel ezelőtt indult el a családi kutyákat kutató munka. A programot Csányi Vilmos professzor kezdeményezte, és mostanra már számos kutató, több tudományterület képviselője csatlakozott a nemzetközileg is magasan jegyzett kutatásokhoz. Kezdetekben egyetlen szobában elféretek a kutatók, mára viszont több mint hatvan fő dolgozik azon, hogy minél többet tudjunk a családokban élő kutyákról. Az évforduló alkalmából a kutatók podcast-sorozatot indítottak, hogy elmeséljék,, milyen volt egy új tudományterületet felfedezni és felidézzék az elmúlt évtizedek élményeit.
Az évforduló alkalmából a sorozat első adása Csányi Vilmos professzor születésnapján, vagyis május 9-én kerül az Etológusok. Podcast felületeire.
Az adásban Csányi Vilmos professzort tanítványai születésnapja alkalmából köszöntik - az adás felvételéből adódóan néhány nappal korábban - és néhány percben felelevenítik a közös emlékeket és munkamódszereket. A jövőre tekintve, Csányi Vilmos professzor útravalója a kíváncsiság fontosságára hívja fel a figyelmet.
A sorozatot Bőhm Sára és két kutató beszélgetése nyitja: Kubinyi Enikő, az MTA-ELTE Lendület Társállat Kutatócsoport és a Szenior Családi Kutya Program vezetője, aki 1994-ben a kutatások indulásakor elsőéves egyetemistaként csatlakozott a csoporthoz és Miklósi Ádám, az Etológia Tanszék vezetője, az etorobotika megalapítója, aki kezdetekkor fiatal kutatóként alakította a kutatások irányvonalait.
IDŐKÓDOLÁS
[01:40] Hogyan változott az elmúlt harminc év hatására a megszólalók kutyához való kapcsolata?
[05:20] Társadalmi hatások, változások. Hogyan változott a társadalom hozzáállása a kutyatartáshoz?
[08:10] Mit adtak az Etológia Tanszék kutatásai a társadalomnak, vagyis hogyan hatott a megismerés a tudatosságra
[13:30] Változások a kutyatartásban és a kutyakiképzésben
[16:40] A kezdetek: Hogyan kutattak, hogyan kapcsolódtak egy új kutatási területtel nemzetközi kutatókhoz, amikor még az internet hozzáférhetetlen volt
[20:00] Az első tesztekben részt vevő kutyagazdák és az első eredmények, amikből az is kiderült, hogy sokan egy ágyban alszanak a kutyával.
[23:30] Egy csapat rendőrt vezényeltek a kutyás tesztekre
[25:00] A kecske vajon jó vakvezető?
[28:00] Az első sikerek
[31:00] Kapcsolat a pszichológiával
[35:13] Az etológia működése
[38:40] Hullámvölgyek és cinizmus
[39:30] Csányi Vilmos munkamódszere és az első őrült ötletek
[44:25 ]Az áttörés, az első nemzetközi médiamegjelenés, egyre érdekesebbé vált a kutya
[48:13] Az úttörő felfedezések kihívásai avagy hogyan kezdj valami újba
[54:05] Miért fontos a csapatmunka?
[1:01:10] A disszemináció ereje
[1:07:29] A XXI. század etológiája - merre vezet az út?
[1:09:45] Csányi Vilmos köszöntése, gondolatai és útravalója a következő harminc évre
[1:24:14] Nyitottság, kíváncsiság és egy nemzetközi, multikulturális tanszék