2014. augusztus 22.

A menhelyi kutyák befogadásának esélyei

Fogyasztói magatartás elemzésénél használatos módszerrel  vizsgálták meg a University of Kent kutatói, mi az összefüggés a menhelyi kutyák bizonyos jellegzetességei és a sikeres befogadás között. 2037 kutya sorsát követték nyomon.  A fekete szín, ami korábbi tanulmányok – bár nem mindegyik – szerint kevéssé vonzó a gazdák számára, itt nem befolyásolta a választást. Meglepő, de a pillanatnyi egészségi állapotnak sem volt hatása – feltehetően azért, mert a vizsgálatban együttműködő Dog Trust állatvédő szervezet anyagilag is támogatja, ha valaki beteg kutyát fogad örökbe.

Mi számított fontos tényezőnek? Elsősorban a méret: a kistermetű kutyák sokkal hamarabb gazdára találtak, mint a nagyok. Emellett a kor és a fajta hatása is jelentős (a kölykök és a fajtatiszta ebek népszerűbbek).

Ezeket a tényezőket a menhely személyzete nem képes befolyásolni, de van olyan, amit igen: a viselkedést. Ahogy várható, a gyerekek, kutyák, más háziállatok iránt mutatott barátságos viselkedés mind növelte a befogadás esélyét. A viselkedési problémák viszont jelentősen csökkentették, holott a Dog Trust kiképzési lehetőséget biztosít iskolákban és háznál is. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a lehetőségekhez mérten érdemes energiát befektetni a kutyák menhelyi képzésébe, másrészt a jellemzések során a befogadók által – most már számokkal is igazolhatóan - kedvelt tulajdonságokat érdemes kidomborítani.


2014. augusztus 15.

Megkülönböztetik-e a kutyák a férfiakat és a nőket a hangjuk alapján?

Kategorizálni az újonnan megismert tárgyakat, embereket, ingereket nagyon hasznos eljárása az elmének, mert lehetővé teszi, hogy hatékonyan tároljuk az információkat. Az állatok is képesek kategorizálására: a kutyák például megkülönböztetik a kutyahangokat más hangoktól, a kutyaképeket a tájképektől és más állatok képeitől.

Emberekkel kapcsolatban az egyik első kategória, amit használunk, a nemi hovatartozás azonosítása. Vajon a kutyáink is alkalmazzák ezt a kategorizálást? Brit kutatók 51 kutyát teszteltek le a következő módon: a kutya szemben ült egy hangszóróval, aminek az egyik oldalán egy nő, a másikon egy férfi állt. A hangszóróból női vagy férfihangok hallatszódtak. A kutatók azt vizsgálták, hogy melyik hangnál melyik szereplőre pillant a kutya. Ha elméjükben létezik a kapcsolat a férfiak és a férfias hang, illetve a nők és a nőies hang között, akkor várhatóan a férfire pillantanak a férfi hang lejátszásakor, és a nőre a női hang esetén.

Így is történt, de nem minden kutyánál. Jellemzően azok a kutyák pillantottak a nemi szempontból megfelelő személyre, akik három vagy még több felnőtt emberrel élnek együtt, köztük legalább egy férfivel és nővel. Ezek szerint jelentős a tapasztalat szerepe abban, hogy a kutyák összekapcsolják a férfiakra és a nőkre jellemző vizuális/olfaktorikus és akusztikus kulcsokat.


2014. augusztus 8.

Kutyások és macskások: ki az intelligensebb?

A kutyaszerető emberek jobban kedvelik a társaságot, lendületesebbek és szabálykövetőbbek, mint a macskások, akik befelé fordulóbbak, nyitottabbak és érzékenyebbek. A kutyásokat leginkább az az összefüggés kavarhatja fel, hogy a macskások átlagos intelligenciaszintje magasabbnak bizonyult a kutyásokénál.

Az eredmények, amiket egyelőre csak egy pszichológus konferencián mutattak be, 600 egyetemista megkérdezésén alapulnak, de hasonlóak korábbi, nagyobb mintán végzett elemzésekéhez.  Az egyetemisták 60%-a vallotta magát „kutyásnak”, míg csak 11%-uk „macskásnak” (a többiek mindkettőt vagy egyik állatot sem kedvelték). A kutyások a társaságot értékelték legnagyobbra kedvenceikben, a macskások a gyengédséget, ragaszkodást.   

A különbségek valószínűleg arra vezethetők vissza, hogy az otthonülő, szabadidejükben olvasgató emberek szívesebben választanak macskát háziállatként, akik viszont szeretnek másokkal együtt a szabadban lenni, beszélgetni, azok inkább kutyát tartanak.



Kapcsolódó bejegyzés: Kutyás-macskás ellentét

2014. augusztus 1.

Hírlevél, 2014 július - ELTE Etológia Tanszék, Családi Kutya Program


A tanszék friss publikációja a magyar sajtóban
Az Animal Cognition című folyóiratban július elején megjelent tanulmány szerint a kutyák megkülönböztetik gazdáik érzelmeit, és feladathelyzetben ezek alapján döntenek: ha például több tárgy közül kell egyet gazdájukhoz vinniük, azt választják, amely gazdájukból korábban pozitív reakciót váltott ki.
Origo
HVG
MedicalOnline
Eredeti cikk: Turcsán et al., 2014, Animal Cognition 

A szerzőkkel a Kossuth Rádió egy rövid riportot készített, mely adásban a jövő héten lesz hallható.
A tesztfelhívást a 2013. februári hírlevélben olvashatták.

Részvétel nemzetközi konferenciákon
The 7th European Conference on Behavioral Biology, Prága
Tanszékünk tagjai a kétévente megrendezésre kerülő viselkedésbiológiával foglalkozó európai kutatók konferenciáján jártak Prágában.